Full fight card set for TUF 17 live finale

April 10, 2013, 3:56 PM

The full fight card has been set for Saturday’s live finale of The Ultimate Fighter 17.

Following the semi-final results on Tuesday’s episode, Uriah Hall will meet Kelvin Gastelum in the co-main event of the show at the Mandalay Bay Events Center in Las Vegas to determine who will take home the title of “The Ultimate Fighter.”

Semi-final losers Josh Samman and Dylan Andrews will also appear on the card, taking on fellow TUF 17 competitors Kevin Casey and Jimmy Quinlan, respectively.

Two other matchups of cast members this season will see Robert (Bubba) McDaniel take on Gilbert Smith, Jr., on the main card and Luke Barnatt face Collin Hart on the undercard, while Team Jones’ Clint Hester will also be in competition in a bout against Strikeforce import Bristol Marunde.

The event is headlined by a potential bantamweight title eliminator bout between former WEC champion Urijah Faber and Scott Jorgensen. It also features a women’s bantamweight bout between Miesha Tate and Cat Zingano, which will determine who will coach opposite UFC champion (Rowdy) Ronda Rousey on the next edition of The Ultimate Fighter, as well as who will challenge Rousey next for her belt.

Fans can watch two hours of live TUF 17 finale prelims Saturday on Sportsnet ONE starting at 7 p.m. ET / 4 p.m. PT and catch the main card at 9 p.m. ET / 6 p.m. PT first on FX Canada then later Saturday night on Sportsnet. Also, bonus early prelims will be streamed on sportsnet.ca starting at 5:30 p.m. ET / 2:30 p.m. PT.

Here is the full fight card:

Main card (FX Canada 9 p.m. ET/6 p.m. PT, Sportsnet tape-delayed)

Bantamweight: Urijah Faber vs. Scott Jorgensen

Middleweight: Uriah Hall vs. Kelvin Gastelum

Women’s bantamweight: Miesha Tate vs. Cat Zingano

Heavyweight: Travis Browne vs. Gabriel Gonzaga

Middleweight: Robert McDaniel vs. Gilbert Smith

Televised preliminary card (Sportsnet ONE, 7 p.m. ET / 4 p.m. PT)

Middleweight: Josh Samman vs. Kevin Casey

Middleweight: Luke Barnatt vs. Collin Hart

Middleweight: Dylan Andrews vs. Jimmy Quinlan

Middleweight: Clint Hester vs. Bristol Marunde

Online prelims (sportsnet.ca, 5:30 p.m. ET / 2:30 p.m. PT)

Featherweight: Cole Miller vs. Bart Palaszewski

Featherweight: Justin Lawrence vs. Daniel Pineda

Featherweight: Sam Sicilia vs. Maximo Blanco

Share

Latest UFC Videos
Flyweights takes centre stage in Vancouver
2:35 | Apr 23, 2014