Scotties Tournament of Hearts: Standings, scores & schedule

Casey Scheidegger shoots a stone during the 2019 Scotties Tournament of Hearts in Sydney, N.S. (Andrew Vaughan/CP)

Keep it here for scores and standings for the 2019 Scotties Tournament of Hearts in Sydney, N.S.

Standings

Page playoffs

Page playoffs Semifinal Final
1. Alberta 11
2. Saskatchewan 7
Alberta 8
Ontario 6
Ontario 9
Saskatchewan 7
3. Ontario 6
4. Northern Ontario 4

Championship Pool

Team (Skip) Games Wins Losses
1. Alberta (Chelsea Carey) 11 9 2
2. Saskatchewan (Robyn Silvernagle) 11 8 3
3. Ontario (Rachel Homan) 11 8 3
4. Northern Ontario (Krista McCarville) 11 8 3
Wild Card (Casey Scheidegger) 11 7 4
Prince Edward Island (Suzanne Birt) 11 6 5
Canada (Jennifer Jones) 11 6 5
British Columbia (Sarah Wark) 11 5 6

Note: Top four teams advance to Page playoffs.

Pool A

Team (Skip) Games Wins Losses
X – Alberta (Chelsea Carey) 7 7 0
X – Ontario (Rachel Homan) 7 5 2
X – Northern Ontario (Krista McCarville) 7 5 2
TX – British Columbia (Sarah Wark) 7 4 3
TL – Manitoba (Tracy Fleury) 7 4 3
Nova Scotia (Jill Brothers) 7 2 5
Nunavut (Jenine Bodner) 7 1 6
Quebec (Gabrielle Lavoie) 7 0 7

Pool B

Team (Skip) Games Wins Losses
X – Wild Card (Casey Scheidegger) 7 6 1
X – Prince Edward Island (Suzanne Birt) 7 5 2
X – Saskatchewan (Robyn Silvernagle) 7 5 2
X – Canada (Jennifer Jones) 7 4 3
Northwest Territories (Kerry Galusha) 7 3 4
New Brunswick (Andrea Crawford) 7 3 4
Newfoundland & Labrador (Kelli Sharpe) 7 1 6
Yukon (Nicole Baldwin) 7 1 6

Note: Top 4 from each pool advance to the Championship Round. | X = Advance to Championship Round | TX = Advanced frim tiebreaker | TL = Tiebreaker loser

Scores/Schedule

Wild Card Game: Friday, Feb. 15, 7:30 p.m. AT

Scheidegger 7, Einarson 6

Draw 1: Saturday, Feb. 16, 2:30 p.m. AT

Nunavut 4, Quebec 3
British Columbia 7, Nova Scotia 6
Alberta 7, Manitoba 6
Ontario 6, Northern Ontario 4

Draw 2: Saturday, Feb. 16, 7:30 p.m. AT

Wild Card 10, Yukon 2
Canada 6, Saskatchewan 5
Northwest Territories 11, New Brunswick 5
Prince Edward Island 14, Newfoundland and Labrador 3

Draw 3: Sunday, Feb. 17, 9:30 a.m. AT

British Columbia 7, Manitoba 5
Ontario 12, Nunavut 4
Northern Ontario 8, Quebec 2
Alberta 6, Nova Scotia 5

Draw 4: Sunday, Feb. 17, 2:30 p.m. AT

Saskatchewan 6, New Brunswick 4
Wild Card 7, Prince Edward Island 2
Newfoundland and Labrador 12, Yukon 4
Canada 7, Northwest Territories 4

Draw 5: Sunday, Feb. 17, 8 p.m. AT

Alberta 7, Northern Ontario 6
Manitoba 7, Quebec 3
Ontario 6, Nova Scotia 3
British Columbia 10, Nunavut 1

Draw 6: Monday, Feb. 18, 9:30 a.m. AT

Northwest Territories 8, Newfoundland and Labrador 4
New Brunswick 12, Yukon 3
Prince Edward Island 8, Canada 6
Saskatchewan 8, Wild Card 6

Draw 7: Monday, Feb. 18, 2:30 p.m. AT

Manitoba 9, Nova Scotia 4
Northern Ontario 9, Nunavut 3
Alberta 9, British Columbia 8
Ontario 12, Quebec 2

Draw 8: Monday, Feb. 18, 7:30 p.m. AT

New Brunswick 9, Canada 6
Wild Card 8, Newfoundland and Labrador 5
Northwest Territories 9, Saskatchewan 4
Prince Edward Island 8, Yukon 4

Draw 9: Tuesday, Feb. 19, 9:30 a.m. AT

Alberta 10, Nunavut 5
Nova Scotia 7, Quebec 4
Manitoba 6, Ontario 5
Northern Ontario 8, British Columbia 7

Draw 10: Tuesday, Feb. 19, 2:30 p.m. AT

Wild Card 6, Northwest Territories 5
Canada 9, Yukon 7
Prince Edward Island 13, New Brunswick 12
Saskatchewan 8, Newfoundland and Labrador 4

Draw 11: Tuesday, Feb. 19, 7:30 p.m. AT

Northern Ontario 9, Nova Scotia 5
Alberta 6, Ontario 3
British Columbia 7, Quebec 6
Manitoba 12, Nunavut 2

Draw 12: Wednesday, Feb. 20, 9:30 a.m. AT

Canada 8, Newfoundland and Labrador 4
Prince Edward Island 15, Northwest Territories 5
Saskatchewan 6, Yukon 4
Wild Card 7, New Brunswick 3

Draw 13: Wednesday, Feb. 20, 2:30 p.m. AT

Ontario 8, British Columbia 6
Northern Ontario 7, Manitoba 5
Nova Scotia 11, Nunavut 1
Alberta 12, Quebec 3

Draw 14: Wednesday, Feb. 20, 7:30 p.m. AT

Saskatchewan 5, Prince Edward Island 2
New Brunswick 10, Newfoundland and Labrador 5
Wild Card 7, Canada 4
Yukon 13, Northwest Territories 6

Draw 15: Thursday, Feb. 21, 9:30 a.m. AT

British Columbia 8, Manitoba 5

Draw 16: Thursday, Feb. 21, 2:30 p.m. AT

British Columbia 9, Prince Edward Island 8
Ontario 9, Wild Card 2
Canada 10, Alberta 8
Saskatchewan 11, Northern Ontario 5

Draw 17: Thursday, Feb. 21, 7:30 p.m. AT

Northern Ontario 7, Wild Card 5
Prince Edward Island 10, Alberta 6
Saskatchewan 8, B.C. 6
Ontario 9, Canada 6

Draw 18: Friday, Feb. 22, 2:30 p.m. AT

Alberta 10, Saskatchewan 3
Northern Ontario 8, Canada 6
Ontario 7, Prince Edward Island 6
Wild Card 11, B.C. 6

Draw 19: Friday, Feb. 22, 7:30 p.m. AT

Canada 5, B.C. 4
Saskatchewan 6, Ontario 3
Alberta 9, Wild Card 8
Northern Ontario 7, Prince Edward Island 6

Page 3 vs. 4 playoff: Saturday, Feb. 23, 2:30 p.m. AT

Ontario 6, Northern Ontario 4

Page 1 vs. 2 playoff: Saturday, Feb. 23, 7:30 p.m. AT

Alberta 11, Saskatchewan 7

Semifinal: Sunday, Feb. 24, Noon AT

Ontario 9, Saskatchewan 7

Final: Sunday, Feb. 24, 6 p.m. AT

Alberta 8, Ontario 6

When submitting content, please abide by our submission guidelines, and avoid posting profanity, personal attacks or harassment. Should you violate our submissions guidelines, we reserve the right to remove your comments and block your account. Sportsnet reserves the right to close a story’s comment section at any time.