Complete list of 108 players at the NHL Scouting Combine

Checkout some footage of Jack Hughes training regiment from 2014 to 2018. Courtesy Dan Ninkovich.

The NHL Scouting Combine is taking place in Buffalo, N.Y. again this week. Teams and players have landed and have started to meet already.

On Saturday, the players will run through most of the drills that the combine is publicly known for, but in the week leading up to the event, the players interview with teams and go through medical examinations.

We already know that No. 2-ranked prospect Kaapo Kakko, fresh off winning World Chamionship gold, will not be there. But the other top prospects, including Jack Hughes, Alex Turcotte and Bowen Byram, are all expected to be in attendance.

In total, 108 players are expected to take part in the week-long combine and here we’ve collected the full list, complete with the team they played for and the position they play.

Last Name First Name Team League Pos
ABRAMOV MIKHAIL VICTORIAVILLE QMJHL C
AFANASYEV EGOR MUSKEGON USHL LW
AHAC LAYTON PRINCE GEORGE BCHL D
ALEXANDROV NIKITA CHARLOTTETOWN QMJHL C
ALNEFELT HUGO HV 71 JR. SWEDEN-JR. G
ATTARD RONALD TRI-CITY USHL D
BEAUCAGE ALEX ROUYN-NORANDA QMJHL RW
BECKMAN ADAM SPOKANE WHL LW
BEECHER JOHN USA U-18 NTDP C
BJORNFOT TOBIAS DJURGARDEN JR. SWEDEN-JR. D
BLAISDELL HARRISON CHILLIWACK BCHL C
BOLDUC SAMUEL BLAINVILLE-BOISBRIAND QMJHL D
BOLDY MATTHEW USA U-18 NTDP LW
BRINK BOBBY SIOUX CITY USHL RW
BROBERG PHILIP AIK SWEDEN-2 D
BYCHKOV ROMAN YAROSLAVL 2 RUSSIA-JR. D
BYRAM BOWEN VANCOUVER WHL D
CAMPBELL ALEXANDER VICTORIA BCHL LW
CAUFIELD COLE USA U-18 NTDP RW
CAULFIELD JUDD USA U-18 NTDP RW
CHYSTYAKOV SEMYON UFA 2 RUSSIA-JR. D
CLARKE GRAEME OTTAWA OHL RW
CONSTANTINOU WILLIAM KINGSTON OHL D
COZENS DYLAN LETHBRIDGE WHL C
DACH KIRBY SASKATOON WHL C
DONOVAN RYDER DULUTH EAST HIGH-MN C
DOROFEYEV PAVEL MAGNITOGORSK RUSSIA LW
ELLIS COLTEN RIMOUSKI QMJHL G
FAGEMO SAMUEL FROLUNDA SWEDEN LW
FARINACCI JOHN DEXTER SCHOOL HIGH-MA C
FENSORE DOMENICK USA U-18 NTDP D
FIRSTOV VLADISLAV WATERLOO USHL LW
FOOTE NOLAN KELOWNA WHL LW
GAUTHIER TAYLOR PRINCE GEORGE WHL G
GREWE ALBIN DJURGARDEN JR. SWEDEN-JR. RW
GUSKOV MATVEY LONDON OHL C
GUTIK DANIIL YAROSLAVL 2 RUSSIA-JR. LW
HAMALIUK DILLON SEATTLE WHL LW
HARLEY THOMAS MISSISSAUGA OHL D
HEINOLA VILLE LUKKO FINLAND D
HELLESON DREW USA U-18 NTDP D
HENRIKSSON KARL FROLUNDA JR. SWEDEN-JR. C
HOGLANDER NILS ROGLE SWEDEN LW
HOLMSTROM SIMON HV 71 JR. SWEDEN-JR. RW
HONKA ANTTONI JUKURIT FINLAND D
HUGHES JACK USA U-18 NTDP C
JANICKE TREVOR CENTRAL ILLINOIS USHL C
JOHANSSON ALBERT FARJESTAD JR. SWEDEN-JR. D
JOHNSON RYAN SIOUX FALLS USHL D
JONES HUNTER PETERBOROUGH OHL G
KALIYEV ARTHUR HAMILTON OHL RW
KALLIONKIELI MARCUS SIOUX CITY USHL LW
KNIAZEV ARTEMI CHICOUTIMI QMJHL D
KNIGHT SPENCER USA U-18 NTDP G
KOCHETKOV PYOTR RYAZAN RUSSIA-2 G
KOKKONEN MIKKO JUKURIT FINLAND D
KOLYACHONOK VLADISLAV FLINT OHL D
KORCZAK KAEDAN KELOWNA WHL D
KOSTER MICHAEL CHASKA HIGH-MN D
KREBS PEYTON KOOTENAY WHL C
LACOMBE JACKSON SHATTUCK – ST.MARY’S PREP HIGH-MN D
LAVOIE RAPHAEL HALIFAX QMJHL C
LEASON BRETT PRINCE ALBERT WHL RW
LEGARE NATHAN BAIE-COMEAU QMJHL RW
LINDMARK OWEN USA U-18 NTDP C
LUNDMARK SIMON LINKOPING JR. SWEDEN-JR. D
MASTROSIMONE ROBERT CHICAGO USHL LW
MCCARTHY CASE USA U-18 NTDP D
MCMICHAEL CONNOR LONDON OHL C
MINER TRENT VANCOUVER WHL G
MISYUL DANIL YAROSLAVL 2 RUSSIA-JR. D
NEWHOOK ALEX VICTORIA BCHL C
NIKOLAEV ILYA YAROSLAVL 2 RUSSIA-JR. C
NORLINDER MATTIAS MODO JR. SWEDEN-JR. D
OKHOTYUK NIKITA OTTAWA OHL D
PELLETIER JAKOB MONCTON QMJHL LW
PHILLIPS ETHAN SIOUX FALLS USHL C
PINTO SHANE TRI-CITY USHL C
PODKOLZIN VASILY NEVA ST. PETERSBURG RUSSIA-2 RW
POULIN SAMUEL SHERBROOKE QMJHL RW
PUISTOLA PATRIK TAPPARA JR. FINLAND-JR. RW
REES JAMIESON SARNIA OHL C
ROBERTSON MATTHEW EDMONTON WHL D
ROBERTSON NICHOLAS PETERBOROUGH OHL LW
ROWE CAMERON USA U-18 NTDP G
SAARELA ANTTI LUKKO FINLAND C
SAVILLE ISAIAH TRI-CITY USHL G
SEIDER MORITZ MANNHEIM GERMANY D
SLEPETS KIRILL YAROSLAVL 2 RUSSIA-JR. RW
SODERSTROM VICTOR BRYNAS SWEDEN D
SOGAARD MADS MEDICINE HAT WHL G
SPENCE JORDAN MONCTON QMJHL D
SPIRIDONOV YEGOR MAGNITOGORSK 2 RUSSIA-JR. C
STRUBLE JAYDEN ST. SEBASTIANS SCHOOL HIGH-MA D
SUZUKI RYAN BARRIE OHL C
TEPLY MICHAL BENATKY N. J. CZREP-2 LW
THOMSON LASSI KELOWNA WHL D
THRUN HENRY USA U-18 NTDP D
TOMASINO PHILIP NIAGARA OHL C
TRACEY BRAYDEN MOOSE JAW WHL LW
TUOMISTO ANTTI ASSAT JR. FINLAND-JR. D
TURCOTTE ALEX USA U-18 NTDP C
VLASIC ALEX USA U-18 NTDP D
VUKOJEVIC MICHAEL KITCHENER OHL D
WARREN MARSHALL USA U-18 NTDP D
WEBBER CADE RIVERS ACADEMY HIGH-MA D
YORK CAMERON USA U-18 NTDP D
ZEGRAS TREVOR USA U-18 NTDP C

When submitting content, please abide by our submission guidelines, and avoid posting profanity, personal attacks or harassment. Should you violate our submissions guidelines, we reserve the right to remove your comments and block your account. Sportsnet reserves the right to close a story’s comment section at any time.