Tim Hortons Brier: Standings, schedule & scores

Kevin Martin and Sean Reynolds preview the upcoming action at the Brier, with tons of playoff seeding and spots still up for grabs.

Keep it here for the up-to-date standings, the full schedule and the latest scores/results from the 2019 Tim Hortons Brier in Brandon, Man.

Standings

Page playoffs

Page playoffs Semifinal Final
1. Alberta (Kevin Koe) 9
2. Northern Ontario (Brad Jacobs) 4
Alberta 4
Wild Card 3
Northern Ontario 4
Wild Card 5
3. Canada (Brad Gushue) 2
4. Wild Card (Brendan Bottcher) 7

Championship Pool

Team (Skip) Games Wins Losses
x – Alberta (Kevin Koe) 11 11 0
x – Northern Ontario (Brad Jacobs) 11 9 2
x – Canada (Brad Gushue) 11 9 2
x – Wild Card (Brendan Bottcher) 11 8 3
Manitoba (Mike McEwen) 11 6 5
Ontario (Scott McDonald) 11 6 5
Saskatchewan (Kirk Muyres) 11 5 6
British Columbia (Jim Cotter) 11 4 7

Note: Top 4 teams advance to the Page playoffs. | x = Qualified for Page playoffs.

Pool A

Team (Skip) Games Wins Losses
Northern Ontario (Brad Jacobs) 7 7 0
Wild Card (Brendan Bottcher) 7 6 1
Manitoba (Mike McEwen) 7 4 3
Saskatchewan (Kirk Muyres) 7 4 3
Quebec (Martin Crete) 7 3 4
Yukon (Jon Solberg) 7 3 4
Prince Edward Island (John Likely) 7 1 6
Newfoundland & Labrador (Andrew Symonds) 7 0 7

Pool B

Team (Skip) Games Wins Losses
Alberta (Kevin Koe) 7 7 0
Canada (Brad Gushue) 7 6 1
Ontario (Scott McDonald) 7 4 3
British Columbia (Jim Cotter) 7 4 3
Nova Scotia (Stuart Thompson) 7 3 4
New Brunswick (Terry Odishaw) 7 3 4
Northwest Territories (Jamie Koe) 7 1 6
Nunavut (David St. Louis) 7 0 7

Note: Top 4 teams from both pools advance to the Championship Pool.

Scores/Schedule

Wild Card Game: Friday, March 1, 8 p.m. ET / 7 p.m. CT

Brendan Bottcher 8, John Epping 4

Draw 1: Saturday, March 2, 3 p.m. ET / 2 p.m. CT

Prince Edward Island 5, Newfoundland & Labrador 4
Quebec 11, Yukon 2
Manitoba 7, Saskatchewan 6
Northern Ontario 10, Wild Card 2

Draw 2: Saturday, March 2, 8 p.m. ET / 7 p.m. CT

British Columbia 8, Nova Scotia 7
Canada 7, Ontario 6
Alberta 9, Northwest Territories 4
New Brunswick 10, Nunavut 2

Draw 3: Sunday, March 3, 10 a.m. ET / 9 a.m. CT

Saskatchewan 6, Yukon 5
Northern Ontario 8, Newfoundland and Labrador 2
Wild Card 14, Prince Edward Island 4
Manitoba 8, Quebec 3

Draw 4: Sunday, March 3, 3 p.m. ET / 2 p.m. CT

Canada 7, Northwest Territories 5
British Columbia 10, Nunavut 4
Nova Scotia 7, New Brunswick 3
Alberta 8, Ontario 5

Draw 5: Sunday, March 3, 8 p.m. ET / 7 p.m. CT

Wild Card 9, Manitoba 8
Saskatchewan 9, Prince Edward Island 2
Northern Ontario 7, Quebec 3
Yukon 8, Newfoundland and Labrador 4

Draw 6: Monday, March 4, 10 a.m. ET / 9 a.m. CT

Alberta 12, New Brunswick 7
Nova Scotia 6, Northwest Territories 5
Ontario 9, Nunavut 2
Canada 10, British Columbia 4

Draw 7: Monday, March 4, 3 p.m. ET / 2 p.m. CT

Saskatchewan 8, Quebec 6
Wild Card 10, Newfoundland and Labrador 5
Yukon 7, Manitoba 6
Northern Ontario 10, Prince Edward Island 4

Draw 8: Monday, March 4, 8 p.m. ET / 7 p.m. CT

Ontario 10, Northwest Territories 2
British Columbia 7, New Brunswick 6
Alberta 7, Canada 6
Nova Scotia 11, Nunavut 2

Draw 9: Tuesday, March 5, 10 a.m. ET / 9 a.m. CT

Manitoba 13, Newfoundland and Labrador 4
Quebec 8, Prince Edward Island 5
Northern Ontario 7, Saskatchewan 5
Wild Card 10, Yukon 3

Draw 10: Tuesday, March 5, 3 p.m. ET / 2 p.m. CT

Alberta 9, British Columbia 5
Ontario 5, Nova Scotia 4
Northwest Territories 9, Nunavut 4
Canada 8, New Brunswick 7

Draw 11: Tuesday, March 5, 8 p.m. ET / 7 p.m. CT

Wild Card 10, Quebec 4
Northern Ontario 9, Manitoba 5
Yukon 8, Prince Edward Island 7
Saskatchewan 9, Newfoundland and Labrador 5

Draw 12: Wednesday, March 6, 10 a.m. ET / 9 a.m. CT

New Brunswick 9, Ontario 8
Alberta 13, Nunavut 2
Canada 9, Nova Scotia 2
British Columbia 9, Northwest Territories 5

Draw 13: Wednesday, March 6, 3 p.m. ET / 2 p.m. CT

Northern Ontario 10, Yukon 5
Wild Card 8, Saskatchewan 2
Quebec 14, Newfoundland and Labrador 4
Manitoba 7, Prince Edward Island 6

Draw 14: Wednesday, March 6, 8 p.m. ET / 7 p.m. CT

Canada 11, Nunavut 2
New Brunswick 8, Northwest Territories 2
Ontario 10, British Columbia 9
Alberta 7, Nova Scotia 5

Draw 15: Thursday, March 7, 10 a.m. ET / 9 a.m. CT

No tiebreakers necessary

Draw 16: Thursday, March 7, 3 p.m. ET / 2 p.m. CT

Ontario 7, Saskatchewan 4
Alberta 7, Wild Card 6
Northern Ontario 11, British Columbia 5
Canada 6, Manitoba 3

Draw 17: Thursday, March 7, 8 p.m. ET / 7 p.m. CT

Alberta 6, Manitoba 5
Ontario 7, Northern Ontario 6
Canada 8, Saskatchewan 4
Wild Card 8, British Columbia 3

Draw 18: Friday, March 8, 3 p.m. ET / 2 p.m. CT

Northern Ontario 7, Canada 6
Manitoba 9, British Columbia 7
Wild Card 6, Ontario 4
Alberta 9, Saskatchewan 3

Draw 19: Friday, March 8, 8 p.m. ET / 7 p.m. CT

Saskatchewan 6, British Columbia 5
Canada 8, Wild Card 5
Alberta 7, Northern Ontario 5
Manitoba 8, Ontario 4

Page Playoff 3 vs. 4: Saturday, March 9, 3 p.m. ET / 2 p.m. CT

Wild Card 7, Canada 2

Page Playoff 1 vs. 2: Saturday, March 9, 8 p.m. ET / 7 p.m. CT

Alberta 9, Northern Ontario 4

Semifinal: Sunday, March 10, 2 p.m. ET / 1 p.m. CT

Wild Card 5, Northern Ontario 4

Final: Sunday, March 10, 8 p.m. ET / 7 p.m. CT

Alberta 4, Wild Card 3

When submitting content, please abide by our submission guidelines, and avoid posting profanity, personal attacks or harassment. Should you violate our submissions guidelines, we reserve the right to remove your comments and block your account. Sportsnet reserves the right to close a story’s comment section at any time.